Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jeże

( ilość produktów: 35 )

Jeże to zwierzęta wyjątkowe.

Jeśli nosisz się z zamiarem posiadania jeża, przeczytaj tych kilka informacji, mamy nadzieję, ze okażą się pomocne.

Jeżeli marzysz o jeżu, możesz nabyć zwierzaka pochodzącego z Afryki – są to jeże pigmejskie. Jeży europejskich nie wolno hodować w domu – są to dzikie zwierzęta, objęte częściową ochroną.

Jeże najlepiej kupić z hodowli a nie w sklepie zoologicznym czy przez internet. Prawdziwa hodowla jeży pigmejskich to kopalnia wiedzy dla nas, jako właścicieli zwierzaka: dowiemy się w jakim jest wieku, jak go karmić, jak się nim opiekować, aby cieszył się długim zdrowiem. Dodatkowo też przeważa tu aspekt finansowy – w hodowli mniej zapłacimy za jeżyka niż w sklepie zoologicznym.

Jeśli jeż ma być prezentem dla dziecka, odradzamy taki zakup. Jeż to samotnik, prowadzący nocny tryb życia. Nie lubi głaskania (kolce młodych jeżyków są jeszcze całkiem miękkie), wyjmowania z terrarium, poza tym przesypia całe dnie a w nocy harcuje.

Jeże maja swój system obronny, który polega na zwijaniu się w najeżony kolcami kłębek, kiedy tylko poczuje zagrożenie. Do tego wydaj odgłosy zwane „fukaniem” lub „sapaniem”, które w jego naturalnym środowisku odstraszają drapieżniki. Jego kolce w dorosłym wieku są ostre i mocno osadzone w ciele, stanowią więc dużą przeszkodę dla większych zwierząt.

Te malutkie zwierzaki są owadożerne. Wbrew większości opinii, jeże nie jedzą jabłek ani nie nadziewają ich na swoje kolce. Najbardziej lubią jeść owady, ślimaki, dżdżownice, jaszczurki, nawet węże. Sztuczna karma dla jeży zawiera suszone owady, jak np. chrząszcze, z dodatkiem zboża czy skorupiaków.

Są bardzo pożyteczne na wolności, zjadając ślimaki czy owady, które niszczą plony zasiane przez człowieka. Są bezpiecznymi czworonogami, dość strachliwymi i unikającymi ludzi. Jeżeli decydujemy się na pogłaskanie dzikiego jeża, uważajmy – jeden zwierzak może nosić na sobie do 500 pcheł.

Jeże są typowymi śpiochami, w ciągu dnia przesypiają nawet do 18 godzin. Dodatkowo zapadają w sen zimowy.

Bardzo lubią deszczowe wieczory, kiedy ich ulubiony pokarm – dżdżownice, wychodzą z ziemi. Wtedy jeże udają się na żer. Mogą zjeść aż do 100 dżdżownic dziennie! Potrafią także pływać, choć tego nie lubią oraz wspinać się na drzewa w przypadku zagrożenia.

Jeże są fascynującymi zwierzętami. Ciekawią nas, bo rzadko się je spotyka i mało osób je hoduje. Jeśli zdecydujesz się na posiadanie jeża pigmejskiego, sprawdź jakie karmy i akcesoria posiadamy w swojej ofercie.

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 11 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-03-21
Sprawnie;)
2020-06-20
Polecam
pixel