Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pokarm dla królika

( ilość produktów: 71 )

Dlaczego królik je nieustannie?

Ciekawe, czy wiecie, w jaki sposób królik trawi jedzenie?

Może nie jest to zbyt estetyczne, jednak królik trawi poprzez popychanie jedzenia będącego już w jelitach, kolejnym. Dlatego właśnie nieustannie je, aby jedzenie mu nie zalegało. Zwierzak ma zbyt słabe mięśnie układu pokarmowego, dlatego nie występuje u niego tradycyjna perystaltyka. Aby zapewnić mu prawidłowe trawienie pokarmów, jedzenie musi być w klatce przez cały czas.

Podstawą jest sianko, które powinno być dostępne dla królika na okrągło. Aby nie ulegało zanieczyszczeniom, warto pomyśleć o specjalnym stojaku, z którego królik cały czas będzie mógł je podjadać. Jednak samo sianko to za mało, dla utrzymania odpowiedniego bilansu w diecie, konieczne jest podawanie królikowi świeżych warzyw i owoców oraz suchej karmy.

Sucha karma to często mieszanki musli z płatkami warzywnymi lub owocowymi i z obowiązkowym dodatkiem ździebeł sianka. Siano to kluczowy element pożywienia królika – zapewnia mu przede wszystkim prawidłowe trawienie oraz ścieranie zębów, a także zaspokaja potrzebę ciągłego żucia. W ciągu jednego dnia królik potrafi zjeść ilość siana, odpowiadającą objętości jego własnego ciała! Zatem nigdy nie oszczędzajmy na tym składniku pokarmu naszego pupila.

Warto tu wspomnieć, że zęby królika bardzo szybko rosną, prawie 1 cm na miesiąc! Jeżeli nie będzie ich odpowiednio ścierał i skracał przy pomocy sianka, poranią mu język oraz wnętrze jamy ustnej, a wtedy, przez ból, przestanie przyjmować pożywienie.

Wspomniane wcześniej świeże warzywa, to przede wszystkim zielone liście: sałaty, szpinaku, pietruszki czy rzeżuchy. Uwielbiają także korzeń i liście marchwi. Nie wolno z kolei podawać im awokado, bambusa, rabarbaru, batatów i cebuli.

Dodatkami do menu, wartymi rozważenia, są różne kolby dla zwierzaka, które mają formę wiszącą. Najczęściej są to mieszkanki suszonych owoców i orzechów, które dają królikowi składniki odżywcze, w tym tłuszcze roślinne, ale także są bardzo kaloryczne. Jeżeli zauważymy, że królik tyje, konieczna będzie zmiana diety na pokarmy o mniejszej zawartości cukru.

Pamiętajmy zawsze o świeżej wodzie pitnej. Najlepiej w klatce królika, który mocno brudzi, sprawdzi się poidełko. Woda podawana w takiej formie szybko nie ulegnie zabrudzeniu, pamiętajmy jednak, że należy ją codziennie wymieniać.

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 11 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-16
Bardzo fachowa i szybka obsługa
2023-07-03
Zgodne z opisem, szybka dostawa
pixel