Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Żółwie

( ilość produktów: 1 )

Żółw jako zwierzę domowe

Czy żółw jest najmniej wymagającym, domowym pupilem? Tak, jeśli pozna się jego upodobania.

Te, zazwyczaj niewielkie zwierzątka, bierze się za najbezpieczniejsze i najmniej uciążliwe ze wszystkich mieszkańców domowego terrarium. Utarło się stwierdzenie, że ten gad jest idealnym wyborem dla dziecka, ponieważ nie uczula, nie wymaga tak wielkiej troski jak pies czy kot, a uczy dziecko odpowiedzialności. Po części to prawda, jednak warto poznać wymagania tego delikatnego zwierzaka.

Pierwszą decyzją, którą powinniśmy podjąć, decydując się na zakup żółwia, jest wybór jego rasy. Występują dwa, najbardziej popularne gatunki tych zwierząt, żółwie lądowe oraz żółwie wodno-lądowe

Żółwie lądowe żyją w terrarium, które należy dobrze przygotować dla jego małego mieszkańca. Terrarium należy wyłożyć dobrym podłożem, najczęściej mieszanką ziemi, gliny i piasku oraz zrobić dla gadów miejsca mocniej nagrzane, np. kamienie nad którymi powiesimy żarówkę, aby żółw mógł się wygrzać. Temperatura w terrarium powinna oscylować w okolicach 30-40 stopni Celsjusza. Zwierzę samo wybiera sobie czas, gdy potrzebuje więcej ciepła i sadowi się wtedy na nagrzanych kamieniach. Jeżeli chce się schłodzić, wybiera miejsce torfowe, z liśćmi, korą czy kryjówką: specjalnym domkiem lub starą donicą. Nie można wyjmować żółwia z terrarium i kłaść na podłogę, bo temperatura jego ciała gwałtownie spadnie, co nie służy jego zdrowiu.

Żółwie wodno-lądowe są bardziej wymagające pod względem miejsca zamieszkania: należy przygotować dla nich terrarium z akwenem wodnym, tzw. akwaterrarium. Przestrzeń wodna powinna być większa, zaopatrzona w filtry wodne, oczyszczające ją z odchodów zwierzęcia. Temperatura wody powinna być w okolicach 25 stopni Celsjusza. Ląd wysypać można żwirkiem lub ziemią z gliną i piaskiem. Ważna jest też dla żółwi wyspa, nad którą trzeba umieścić żarówkę o dużej mocy. Akwaterrarium od razu powinno być większe, aby zapewnić zwierzątku swobodę, gdy urośnie – pamiętajmy o tym.

Żółwie lądowe są roślinożerne, najlepiej służy im pożywienie składające się z dużej ilości zielonych liści, jak sałata, babka lancetowata, mlecz czy mięta. Owoce i warzywa podaje się tym zwierzętom bardzo sporadycznie.

Żółwie wodno-lądowe są roślinożerne lub są drapieżnikami – należy więc dokładnie dowiedzieć się, jakie pożywienie preferuje wybrany przez nas gatunek.

Niezależnie od podstawowej diety żółwia, należy podawać mu witaminy i składniki odżywcze.

Jeżeli planujemy zakup żółwia dla dziecka, musimy wiedzieć, że te zwierzęta są często nosicielami różnych chorób: salmonelli, wirusów i bakterii. Zawsze po kontakcie z pupilem należy przypilnować dokładnego umycia rąk. Żółwie nie przepadają za głaskaniem ich po skorupie, jednak czasem trudno powstrzymać naszego malucha przed eksplorowaniem nowego przyjaciela, dlatego zawsze bądźmy czujni i uważni.

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 11 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-04-29
Szybka realizacja, świetnie zapakowane, przyjemne wygodne zakupy.
2020-06-20
Polecam
pixel