Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak obliczyć wiek kota?

2019-08-26
Jak obliczyć wiek kota?

Koty to, zaraz obok psów, przyjaciele człowieka. Domowe kotki są towarzyszami zabaw, lubią być przytulane i głaskane i choć chodzą własnymi ścieżkami i bywają humorzaste, spędzają na naszej kanapie zazwyczaj wiele długich lat.

Do jakiego wieku może dożyć kot? Liczy się, że kot dożywa do około 10-15 lat. Koty wychowywane w domu, zazwyczaj osiągają wyższą liczbę lat niż te, które mieszkają na naszym podwórku. Wynika to z wielu niebezpieczeństw, na które narażone są koty wychodzące – mogą nabawić się chorób, ucierpieć w starciu z innym zwierzęciem, mieć wypadek na drodze czy zjeść coś, co im mocno zaszkodzi. Koty domowe są spokojniejsze, a spędzając czas w kojcu czy na kanapie, są po prostu bezpieczniejsze.

Dieta również ma wpływ na długość życia naszego pupila. Kanapowce dostają zbilansowane posiłki - odpowiednie karmy dla kotów w różnym wieku, jak również właściciele zapobiegają wielu chorobom, np. osadzaniu się płytki zębowej, która nie leczona, może doprowadzić do zakażenia organizmu. Kot domowy dostaje zabawki, przekąski czy specjalne preparaty czyszczące jego jamę ustną, wiec niebezpieczeństwo choroby jest dużo mniejsze.

Szacuje się, że jeden rok życia kociaka, odpowiada 15 latom życia człowieka. Jeśli Twój kotek ma już 2 lata, to tak, jakby przeżył około 24 ludzkich lat i powoli się starzeje. Każdy kolejny rok mnożymy przez około 4 lata ludzkie, tak więc:
- 3-letni kot ma 28 lat ludzkich
- 4-letni kot 32 lata ludzkie
- 5-letni kot 36 lat ludzkich
- 10-latek ma 56 lat ludzkich
- 15-latek osiąga wiek aż 76 lat ludzkich.

Zdarza się, że nie wiemy kiedy nasz kot się urodził, jeśli dostaniemy go od kogoś lub weźmiemy go ze schroniska. Można zorientować się mniej więcej w wieku kota patrząc np. na jego sierść – im bardziej futerko jest miękkie i błyszczące, tym kot jest młodszy; kocie zęby – jeżeli ma wszystkie zęby, oznacza, że jest dorosły, czyli skończył 2 lata, jeśli część zębów wypadła, można uznać, że kot zbliża się do 10 lat. Te oznaki starzenia się kota na pewno znać będzie weterynarz, do którego należy natychmiast się udać, po wzięciu kotka, w celu odrobaczenia czy podania niezbędnych szczepionek.

Jeśli będziemy należycie dbać o nasze koty, mogą dożyć sędziwego wieku. Najdłużej żyjący kot osiągnął wiek aż 30 kocich lat. Pamiętajmy, że to nie są sztywne wytyczne długości życia naszego zwierzaka, a jedynie szacunkowe liczby, wynikające z obserwacji. Im lepiej będziemy troszczyć się o kota, tym dłużej będziemy cieszyć się jego towarzystwem.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 11 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-16
Bardzo fachowa i szybka obsługa
2023-07-03
Zgodne z opisem, szybka dostawa
pixel