Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Podłoże dla żółwia

( ilość produktów: 1 )

Podłoże dla żółwi

różni się w zależności od tego, czy zdecydowaliśmy się na posiadanie żółwia lądowego czy wodno-lądowego. Ten pierwszy zamieszkuje terrarium, drugi doskonale zadomowi się w awaterrarium.

Żółw przez całe swoje życie ma kontakt z podłożem w swojej przestrzeni – podkreślmy, że chodzi o jego terrarium. Pamiętajmy, że żółwia nie należy wyjmować i „dać mu się wybiegać” po domu. Temperatura w terrarium lub akwaterrarium zazwyczaj wynosi między 25 a 40 stopni Celsjusza, domowa podłoga ma temperaturę około 18 stopni. Gad jest zmiennocieplny, więc jeżeli temperatura jego ciała spadnie, grozi mu poważne niebezpieczeństwo całkowitego wychłodzenia organizmu.

Podłoże w terrarium dla żółwia lądowego

Żółw lądowy powinien mieć strefy różnego podłoża . Ten zwierzak w naturalny środowisku żyje na glebie ziemno-gliniaste, w której lubi kopać. Dodatkowo teren trawiasty także jest dla żółwia odpowiedni i pożądany, ale tylko jako niewielki skrawek w terrarium. Chodzi o wilgotność trawy – żółw długo przebywając wyłącznie na takim podłożu, może cierpieć na choroby pancerza. Dlatego zadbajmy o trawiaste podłoże w terrarium, ale w jednym, niewielkim miejscu.

Najlepszym podłożem dla żółwia lądowego jest mieszanka gliny z miękkim piaskiem. Wymienia się go co kilka tygodni. Pamiętajmy, że zarówno żółw lądowy jak i wodny, najchętniej przebywają na miękkim podłożu piaskowym. Takie właśnie występuje na brzegach akwenów wodnych oraz na stepach. Glina jest uwielbiana przez żółwi za swoje właściwości utrzymywania wilgoci oraz możliwości wykopywania w nim płytkich norek lub zagłębień do wysiadywania jaj.

Taką samą, piaskowo glinianą mieszanką podłoża możemy wyposażyć awaterrarium.

Żółw wodny większość swojego czasu przebywa w wodzie, jednak wychodzi także na brzeg. Tam należy zadbać o podłoże najbardziej zbliżone do naturalnego, a więc także gliniano-piaskowe. W akwaterrarium pamiętajmy o kamieniach – żółw lubi się na nich wygrzewać i odpoczywać.

Oczywiście dostępne powszechnie podłoża w sklepach także będą dobrym rozwiązaniem dla żółwia, jednak jako dodatek, a nie jako główny budulec terraryjnej podłogi. Do właściwego podłoża możemy dodać podłoże włókniste w małej ilości, ponieważ wysychające może pylić. Także ostrożne dodawanie kory, wzbogaci podłoże w naszym terrarium.

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 11 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-03
Zgodne z opisem, szybka dostawa
2020-06-20
Polecam
pixel