Do kategorii potrzebnych akcesoriów dla żółwia
możemy z pewnością zaliczyć transportery. Taki przenośny domek oczywiście nie posłuży gadowi do mieszkania, za to pozwoli nam w bezpieczny sposób przetransportować żółwia do weterynarza czy na wyjazd.
Transporter dla żółwia powinien być w miarę szczelny. Oczywiście otwory na dopływ powietrza są niezbędne, jednak nie polecamy używać klatek – zwierzak może po prostu zmarznąć. W przenośnym domku dla żółwia musi być ciepło. To zwierzęta zmiennocieplne, co oznacza, że bardzo szybko przejmują temperaturę otoczenia, a wychłodzenie organizmu grozi mu poważną chorobą. Najlepiej sprawdzi się transporter otwierany od góry, aby łatwo nam było wyjąć żółwia po otwarciu klapy. Spód możemy wyłożyć bawełnianą tkaniną, szczególnie postarajmy się o to zimą. Wcześniej trzymajmy transporter w temperaturze pokojowej, nie w zimniejszym korytarzu czy na nieogrzewanym strychu. Pamiętajmy, że żółw do dobrego samopoczucia potrzebuje wysokiej temperatury, dlatego starajmy się przetransportować zwierzaka szybko, aby mógł wrócić do swoich terraryjnych temperatur.
W przypadku akcesoriów do terrarium lub akwaterrarium, niezbędne będą lampy, pod którymi żółw się wygrzewa. Powinny być one bezpieczne, certyfikowane, aby nie grzały zbyt mocno lub za słabo oraz aby były zabezpieczone przed pękaniem.
Kolejną przydatną rzeczą w terrarium są ceramiczne lub plastikowe płytki na pokarm dla żółwia lądowego. Żółw wodny je w wodzie, tam należy mu dostarczyć jedzenie, natomiast żółwiowi lądowemu potrzebne będą „talerze”. Warto podawać mu pożywienie w wyznaczonym miejscu i na czymś twardym, aby nie najadł się piasku czy trawy, którą wykładamy terrarium.
Żółwie, jak prawie każde zwierzę, lub od czasu do czasu się schować. Przydatne będą schowki w kształcie jaskiń, wykonane z drewna lub plastiku, z płaskim wejściem, gdzie żółw będzie mógł się ukryć.
Należy zadbać także o bezpieczeństwo wody pitnej naszego pupila. Preparaty do uzdatniania wody oraz filtry, okażą się bardzo przydatne, szczególnie dla żółwia wodnego.