Które psy trzeba ubierać i dlaczego?

2019-04-20
Które psy trzeba ubierać i dlaczego?
Które psy trzeba ubierać i dlaczego?

Kiedy nadchodzi sezon jesienno-zimowy, ubieramy się cieplej. Nie możemy jednak zapominać wtedy o naszych czworonogach. Niektóre z nich potrzebują wówczas okrycia.

Wymagania zależne od rasy

Przede wszystkim należy pamiętać o tych pieskach, które nie mają zbyt grubej sierści. Są to najczęściej małe rasy, jak na przykład Yorkshire Terriery, psy meksykańskie, grzywacze chińskie, czy westie (West Higland White Terrier). Dodatkowe futerko przyda się również tym psom, które mają smukłą budowę ciała, niewiele tkanki tłuszczowej i krótką sierść, a więc dobermanom, dalmatyńczykom, wyżłom weimarskim, amstaffom, a także jamnikom i niektórym chartom. Ale nie możemy również zapominać o rasach, które warstwy termoregulacji nie posiadają, tzw. podszerska, czyli buldożki francuskie, shih tzu, maltańczyki, mopsy itp.

Zdrowie pupila najważniejsze

Dodatkowe ochrona przed zimnem może przydać się również tym pieskom, które mają problemy ze zdrowiem, na przykład z nerkami, czy z kręgosłupem. Tego typu dolegliwości mogą pojawiać się wtedy, gdy pies jest już w bardziej zaawansowanym wieku. Nie możemy też zapominać o zapewnieniu dodatkowej ochrony termicznej psom bardzo młodym, które jeszcze nie mają zbyt gęstej i długiej sierści, a także wykazują mniejszą tolerancję na niską temperaturę. Starszym psom, które nie mają żadnych problemów zdrowotnych również warto założyć ubranko, które ochroni je przed zimnem. Ochrona termiczna pozwoli nam lepiej zadbać o zdrowie naszego czworonoga.

Kwestia przyzwyczajeń

Jeśli mamy psy, które są przystosowane do życia w cieplejszym klimacie, wówczas również powinniśmy zadbać o to, by było im komfortowo w nieco surowszych dla nich warunkach pogodowych. Są to przede wszystkim takie rasy, jak shih tzu, maltańczyk, czy chichuachua. Nie zapominamy również o naszych pupilach wylegujących się zazwyczaj w pomieszczeniach, w których temperatura jest wyższa niż dwadzieścia stopni Celsjusza. Warto więc również wziąć pod uwagę tryb życia naszego czworonoga.

Znasz swojego pupila najlepiej!

Musimy również obserwować naszego psa podczas spaceru zimą, czy nie trzęsie się z zimna, czy nie podnosi co chwilę łapek do góry, gdy jest mróz, bądź śnieg. Szczególnie często bardziej wrażliwe na zimową aurę są te psy, które mieszkają w miastach. Warto wówczas zadbać o to, by nasze pupile miały chociażby założone buciki na łapkach. Jest to ważne nie tylko ze względu na niską temperaturę, ale też dlatego, że zimą chodniki posypuje się solą, która z kolei może przyczynić się do pękania poduszek na łapkach, a nawet prowadzić do poważnych chorób.

Warto też pamiętać o dodatkowym okryciu dla psa, kiedy pupil pokonuje długie dystanse, bądź też wydatkuje ciepło przy innym rodzaju intensywnego wysiłku, jak na przykład podczas akcji ratunkowych. Zazwyczaj takie psy mają długą i grubą sierść, jednak dobrze jest zapewnić im dodatkowe „drugie futerko”, zwłaszcza wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera. Psy te bowiem również są podatne na otarcia i odmrożenia.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 11 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-03-21
Sprawnie;)
2020-06-20
Polecam
pixel